logo WSiP logo działu Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Spółka Akcyjna
Reforma Oświaty


'ZNAK'

aktualny serwis
strona główna WSiP

"Znak" o reformie oświaty

Miesięcznik filozoficzno-społeczny "Znak" -- pismo dla tych, którzy nie boją się myśleć (jak czytamy w podtutyle), poświęcił swój numer marcowy 1999 reformie oświaty. Wypowiedzi ważnych dla kultury polskiej osób, także krytyczne, będą zapewne stanowić ciekawy materiał dla wszystkich zainteresowanych reformą. Redakcja "Znaku" wyraziła zgodę na umieszczenie tych artykułów na naszych łamach, co z radością czynimy, życząc Państwu przyjemnej i owocnej w osobiste przemyślenia lektury.

Spis treści


Od redakcji "Znaku"
Polskie szkolnictwo znalazło się w przededniu prawdziwej rewolucji. Co prawda istnieje dość powszechna zgoda, że radykalne zmiany w oświacie są konieczne, ale niepokojąca jest cisza (czy raczej złowroga szeptanka), która poprzedza tę oczekiwaną i -- miejmy nadzieję -- życiodajną burzę. A przecież to przede wszystkim jakość edukacji zadecyduje o przyszłym miejscu Polski w świecie.
Jakie nadzieje wiążemy z reformą polskiej szkoły? Jakie zaś lęki? Kim będzie Polak wykształcony w nowym systemie? Warto zadawać dziś te pytania, póki jest czas na korekty.
Żaden z autorów prezentowanych Państwu artykułów nie podaje w wątpliwość samej potrzeby reformy. Piszą wszakże zarówno jej gorący orędownicy, jak i krytycy konkretnych rozwiązań. O "szkole po reformie" wypowiadają się przedstawiciele MEN-u, nauczyciele rozmaitych typów szkół, kuratorzy, rodzice. Piórem naszych autorów opisujemy także przeobrażenia cywilizacyjne, które wymusiły zmiany modelu edukacji w XX stuleciu, a wreszcie przedstawiamy dylematy, przed którymi stanęło szkolnictwo na Zachodzie.
Mamy nadzieję, że zeszyt pogłębi rzeczową dyskusję nad polską edukacją, a zarazem wesprze niezbędne dzieło reformy.

[ Spis treści ] [ Aktualny serwis ] [ Strona Główna ]