logo WSiP logo

Aktualności
Reforma
Kształcenie zawodowe
Oświata
pomoc
slownik
archiwum
poczta
powrót do strony głównej WSiP



Rok szkolny 2002/2003 w szkołach ponadgimnazjalnych nowych typów

Zgodnie z założeniami reformy jest to pierwszy rok funkcjonowania nowych typów szkół ponadgimnazjalnych - naukę rozpoczynają pierwsi absolwenci gimnazjów.
Tu warto przypomnieć, że kierownictwo Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu jesienią 2001 roku, zaproponowało zmiany w systemie szkolnictwa ponadgimnazjalnego, które zostały wprowadzone Ustawą z dnia 21 listopada 2001 roku o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela, ustawy o systemie oświaty - przepisy wprowadzające reformę ustroju szkolnego. Ustawa ta, między innymi, przywróciła do systemu szkolnego technika, które miały ulec likwidacji. Wydaje się, że kształcenie zawodowe i ustawiczne stało się jednym z priorytetów, czego wyrazem było powołanie w Ministerstwie Departamentu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi uregulowaniami prawnymi, absolwenci gimnazjów wybierają dalszą drogę kształcenia w jednej z następujących szkół:

Ponadto funkcjonują w systemie oświaty następujące szkoły:

W roku szkolnym 2002/2003 w szkołach ponadgimnazjalnych rozpoczęło edukację 543 448 uczniów.
Spośród czterech typów szkół ponadgimnazjalnych:

  1. Liceum ogólnokształcące - wybrało 243 069 uczniów, co stanowi 44,7%
  2. Liceum profilowane - wybrało 92 412 uczniów, co stanowi 17%
  3. Technikum - wybrało 123 559 uczniów, co stanowi 22,7%
  4. Zasadniczą szkołę zawodową (o cyklu kształcenia 2-letnim lub 3-letnim) - wybrało 84 408 uczniów, co stanowi 15% ogółu wszystkich uczniów podejmujących naukę w szkołach ponadgimnazjalnych.

Archiwum ] [ Poczta ] [ Strona Główna ]
Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Spółka Akcyjna