logo WSiP logo

Założenia reformy
Dotychczasowe dokonania reformy
pomoc
slownik
archiwum
poczta





Planowana sieć szkół ponadgimnazjalnych

Zgodnie z decyzjami podjętymi przez rady powiatów od 1 września 2002 r. planowana sieć szkół ponadgimnazjalnych przedstawia się następująco:

Licea ogólnokształcące 2147 (27,3%)
Licea profilowane 1944 (24,7%)
Technika i szkoły równorzędne 1837 (23,4%)
Zasadnicze szkoły zawodowe 1931 (24,6%)

Razem 7859 szkół

Z porównania planowanej przez samorządy sieci szkół ponadgimnazjalnych z istniejącą aktualnie siecią szkół ponadpodstawowych wynika, że z dniem 31 sierpnia 2002 r. likwidacji ulegnie 113 szkół. Liczba liceów ogólnokształcących wzrośnie o 508 szkół, a liczba techników i szkół równorzędnych zmaleje w skali całego kraju o 1388 szkół, co stanowi ponad 30%.
Jakie szkoły faktycznie zostaną uruchomione będzie wiadomo we wrześniu, kiedy zakończony zostanie ostatecznie nabór do szkół ponadgimnazjalnych. Może się bowiem okazać, że do niektórych z zaproponowanych szkół nie będzie chętnych.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że od 1 stycznia 1999 roku w wyniku reformy administracyjnej kraju oddzielono funkcje prowadzenia szkół od funkcji nadzoru pedagogicznego. Kompetencje do zakładania oraz prowadzenia szkół i placówek oświatowych przekazane zostały jednostkom samorządu terytorialnego. Zdecydowaną większość placówek przejęły samorządy powiatowe i one je prowadzą, ale z pewnymi wyjątkami:

  • szkoły medyczne prowadzą samorządy wojewódzkie,
  • szkoły pracowników socjalnych prowadzą samorządy wojewódzkie,
  • średnie szkoły kształcące techników pożarnictwa prowadzi minister właściwy do spraw wewnętrznych,
  • szkoły średnie kształcące na potrzeby lotnictwa oraz orkiestr wojskowych prowadzi minister właściwy do spraw obrony narodowej,
  • szkoły w zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich oraz zakładach karnych prowadzi minister właściwy do spraw sprawiedliwości,
  • publiczne szkoły artystyczne zakłada i prowadzi minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego,
  • szkoły dla dzieci obywateli polskich przebywających czasowo za granica prowadzi minister właściwy do spraw oświaty i wychowania.

Od 1999 roku nastąpiło zniesienie podległości resortowej w stosunku do znacznej części szkół zawodowych. Dotyczyło to szkół medycznych, rolniczych, leśnych, szkół kształcących pracowników socjalnych, szkół kształcących na potrzeby gospodarki i transportu morskiego.


Archiwum ] [ Poczta ] [ Strona Główna ]
Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Spółka Akcyjna