logo WSiP logo

Egzaminy państwowe
Programy wychowawcze
Zarzšdzanie szkołš
pomoc
slownik
archiwum
poczta
powrót do strony głównej WSiP



Szanowni Państwo,
Poniżej publikujemy list naszego Czytelnika - mgr inż. Juliusza Maszlocha - dotyczący problematyki uzależnień i walki z nimi. List ten wpisuje się w zespół naszych działań, zmierzających do uruchomienia - w ramach serwisu REFORMA OŚWIATY - działu poświęconego walce z uzależnieniami w szkole. Zachęcamy do odwiedzenia internetowej strony liceum w Żywcu, wypełnienia zamieszczonej tam ankiety oraz do dzielenia się własnymi przemyśleniami i doświadczeniami dotyczącymi tego jakże złożonego problemu.

Poniżej publikujemy również wyniki ankiety przeprowadzonej przez mgr J. Maszlocha w jego liceum w Żywcu, w podziale na narkotyki, alkohol i papierosy.


Jak pociągnąć ucznia za język, czyli narkotyki i Internet

NNarkotyki, papierosy, alkohol ... Wszyscy wokół biją na alarm, tym bardziej że wiek osób uzależnionych z roku na rok jest coraz niższy. Problem pojawia się już w przedszkolu, używki są dostępne w szkołach podstawowych, gimnazjach, szkołach średnich.

Jestem nauczycielem informatyki w żywieckim liceum. Postanowiłem podjąć próbę zbadania tego zjawiska w naszej szkole. Aby przeanalizować jakikolwiek problem, należy go najpierw zbadać. I tu pojawiają się trudności - uczniowie nigdy nie będą się wypowiadać na tak trudne pytania, uważając, że szczere odpowiedzi mogą im zaszkodzić. Jedyną skuteczną metodą badawczą jest anonimowa ankieta.

Zapewne każdy z nas miał w życiu okazję do wypełnienia jakiejś ankiety. Zazwyczaj jest to kartka papieru, na której mozolnie należy zakreślać prawidłowe odpowiedzi lub stawiać krzyżyki. Ta forma zbierania danych z pewnością nie jest zbyt zachęcająca dla młodego człowieka. Poza tym te kilogramy papieru, toner... Ale po co w końcu wymyślono komputery i Internet? Zaprojektowałem odpowiedni formularz i w ciągu pięciu dni zdobyłem 617 ankiet.

Ankieta zawiera 43 pytania, na które odpowiada się klikając myszą, i jedno pole tekstowe na komentarze. Jej wypełnienie trwa 3-5 minut. Jest umieszczona na naszym szkolnym serwerze WWW pod adresem www.juliusz.lo-zywiec.net. Pod tym samym adresem można obejrzeć wyniki ankiety w postaci wykresów i wyrażonych przez uczniów opinii. Wyniki ankiety świadczą niezbicie o potrzebie podjęcia przez Radę Pedagogiczną odpowiednich działań w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom.

Z przyjemnością podzielę się moimi doświadczeniami ze wszystkimi zainteresowanymi przeprowadzeniem tego typu badań z wykorzystaniem technologii informatycznych. Proszę o kontakt - mój adres:juliusz@lo-zywiec.net

mgr inż. Juliusz Maszloch

Dane statystyczne dotyczące ankiety

Powrót


Archiwum ] [ Poczta ] [ Strona Główna ]
Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Spółka Akcyjna