logo WSiP logo
pomoc
slownik
archiwum
poczta
powrót do strony głównej WSiP
poprzednie hasło

Gimnazjum

Trzyletnia szkoła na podbudowie szkoły podstawowej, wprowadzona na mocy Ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty z dnia 25 lipca 1998 r. - DzU 1998 nr 117 poz. 759).
Cele nauczania i organizację kształcenia w gimnazjum określa podstawa programowa (Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lutego 2002 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego, kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół oraz kształcenia w profilach w liceach profilowanych - załącznik nr 2 - DzU 2002 nr 51 poz. 458).
W gimnazjum nauczyciele wprowadzają uczniów w świat wiedzy naukowej, wdrażają ich do samodzielności, pomagają podjąć decyzję dotyczącą kierunku dalszej edukacji i przygotowują do aktywnego udziału w życiu społecznym. Edukacja na tym poziomie, wspomagając rozwój ucznia jako osoby i wprowadzając go w życie społeczne, powinna:

  • wprowadzać ucznia w świat nauki przez poznanie języka, pojęć, twierdzeń i metod właściwych dla wybranych dyscyplin naukowych na poziomie umożliwiającym dalsze kształcenie,
  • rozbudzać i rozwijać indywidualne zainteresowania ucznia,
  • wprowadzać ucznia w świat kultury i sztuki,
  • rozwijać jego umiejętności społeczne przez zdobywanie prawidłowych doświadczeń we współżyciu i współdziałaniu w grupie rówieśniczej.

W gimnazjum, obok przedmiotów (bloków przedmiotowych), wprowadza się ścieżki edukacyjne. Za uwzględnienie problematyki ścieżek edukacyjnych w szkolnym zestawie programów nauczania jest odpowiedzialny dyrektor szkoły. Za realizację ścieżek edukacyjnych są odpowiedzialni nauczyciele wszystkich przedmiotów, którzy do własnego programu włączają odpowiednio treści danej ścieżki. Częściową realizację tych treści można przeprowadzić w czasie odrębnych, modułowych (patrz: kształcenie modułowe), kilkugodzinnych zajęć, które będą dla uczniów ważnym punktem odniesienia.


Słownik ] [ Archiwum ] [ Poczta ] [ Strona Główna ]
Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Spółka Akcyjna