logo WSiP logo
pomoc
slownik
archiwum
poczta
powrót do strony głównej WSiP
poprzednie hasło

Forma nauczania

Termin oznaczający organizacyjną stronę procesu nauczania - uczenia się w odróżnieniu od metody nauczania, która dotyczy sposobu pracy nauczycieli i uczniów. Forma nauczania obejmuje zewnętrzne warunki tego nauczania, a więc: dobór uczniów i nauczycieli, połączenie ich w odpowiednie grupy, współpracę grup i jednostek między sobą, rodzaj zajęć oraz warunki miejsca i czasu pracy dydaktycznej. W zastosowaniu najszerszym pojęcie forma nauczania odnosi się zwykle do systemów nauczania, takich jak np.: klasowo-lekcyjny; zespołowo-pracowniany; warsztatowo-produkcyjny.

W węższym ujęciu forma nauczania kojarzy się z takimi elementami systemu jak: lekcja, wycieczka szkolna, praca domowa ucznia, zajęcia warsztatowe, praktyki, konsultacje, projekty, fakultety, zajęcia pozalekcyjne, prace dyplomowe, bądź takimi kategoriami organizacji pracy uczniów na lekcji, czy poza nią, jak: praca zbiorowa (frontalna) uczniów, praca jednostkowa (indywidualna), praca grupowa.
Z definicji pojęcia forma nauczania wynika, że proces nauczania - uczenia się może przybierać różnorodne formy w zależności od tego gdzie, kiedy, dla kogo i w jakim celu się go organizuje.


Słownik ] [ Archiwum ] [ Poczta ] [ Strona Główna ]
Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Spółka Akcyjna