logo WSiP logo

Egzaminy państwowe
Programy wychowawcze
Zarzšdzanie szkołš
pomoc
slownik
archiwum
poczta




MATURA 2002 W PYTANIACH
I ODPOWIEDZICH

Kto będzie zdawał NOWĄ MATURĘ?
Egzamin maturalny według nowych zasad będzie zdawany przez wszystkich maturzystów, którzy rozpoczęli naukę 1 września 1998 roku.

Czy egzamin maturalny będzie równoznaczny z egzaminem na studia?
Obecnie nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, jednak wiele wskazuje, że będzie. Ponad połowa uczelni już zdeklarowała, iż uzna wyniki NOWEJ MATURY za wyniki egzaminu wstępnego. Egzaminy wstępne na studia będą nadal prowadzone (np. dla osób, które zdały maturę wcześniej).

Jak zdawać egzaminy?
W przeciwieństwie do obecnie funkcjonującego systemu matur, jako pierwsze odbędą się egzaminy ustne. Uczniowie będą je zdawali w macierzystych szkołach do końca kwietnia 2002 roku.

Czym są poziomy: podstawowy i rozszerzony?
Nową maturę można zdawać na dwóch poziomach: podstawowym lub rozszerzonym. To rozróżnienie dotyczy tylko egzaminów z przedmiotów obowiązkowych - języka polskiego, matematyki i języka obcego. Różnica między poziomami jest związana ze stopniem trudności zadań. Na świadectwie maturalnym będzie zawarta informacja, na którym poziomie został zaliczony dany przedmiot. Jest to ważne o tyle, że część uczelni może uwzględniać wyniki egzaminu maturalnego jedynie z poziomu rozszerzonego. Aby zdać maturę, trzeba zaliczyć egzaminy przynajmniej na poziomie podstawowym.

Na czym polega zewnętrzny charakter egzaminu maturalnego?
Jednym z założeń nowego systemu egzaminacyjnego jest zapewnienie jak największej obiektywności i bezstronności oceniania. Ma temu służyć scedowanie zadań związanych z oceną prac egzaminacyjnych na zewnętrzne w stosunku do szkoły organy, jakimi są Komisje Egzaminacyjne. Tak więc, mimo że egzamin będzie nadal zdawany w macierzystej szkole, jego oceną zajmą się bezstronni specjaliści.

Które egzaminy będą oceniane zewnętrznie?
Ocenie zewnętrznej będą poddawane prace egzaminacyjne z przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego, języka obcego i matematyki (wszystkie trzy na poziomie podstawowym bądź rozszerzonym), oraz z jednego wybranego przedmiotu: biologii, chemii, fizyki, fizyki z astronomią, geografii, historii, historii muzyki, historii sztuki, informatyki, wiedzy o społeczeństwie, wiedzy o tańcu, innego nowożytnego języka obcego (nie tego, który został wybrany w części obowiązkowej), języka klasycznego (łaciny lub greki).

Terminy, terminy...
Nowe zasady zdawania matury wymuszają na uczniach podjęcie ważkich decyzji już we wrześniu 2001 roku. Wtedy właśnie będą oni musieli jednoznacznie określić, które przedmioty (poza językiem polskim i matematyką) chcą zdawać i na jakim poziomie, oraz wybrać:

  • temat z języka polskiego, który chcą omawiać w części ustnej egzaminu,
  • temat z języka obcego, który chcą omawiać w części ustnej egzaminu na poziomie rozszerzonym,
  • epokę historyczną (gdy obiorą historię jako przedmiot maturalny),
  • środowisko komputerowe (w przypadku zaliczania informatyki).

W tym samym miesiącu uczniowie powinni poinformować szkołę o decyzji wzięcia udziału w olimpiadach przedmiotowych. Brak takiego zgłoszenia, nawet przy uzyskaniu odpowiednich wyników w olimpiadzie, nie pozwoli na zwolnienie z egzaminu maturalnego z danego przedmiotu.

Jak uzyskać zwolnienie z matury?
Zwolnienie ze zdawania poszczególnych egzaminów mogą uzyskać laureaci olimpiad przedmiotowych. Ponieważ matury będą oceniane w punktach procentowych, zwolnienie z danego przedmiotu będzie równoznaczne z uzyskaniem wyniku 100 procent. W przypadku języków obcych możliwe jest także uzyskanie zwolnienia z egzaminu po przedstawieniu stosownych dokumentów, poświadczających znajomość języka. Szczegóły prezentujemy w poniższej tabeli:

JĘZYK
EGZAMIN
SKRÓT NAZWY
POZIOM PODSTAWOWY
Język angielski First Certificate in English FCE
Język francuski Diplome Elementaire de Langue Francaise DELF
Język niemiecki Zertifikat Deutsch ZD
POZIOM ROZSZERZONY
Język angielski Certificate in Advanced English CAE
Język francuski Diplome Approfondi de Langue Francaise DALF
Język niemiecki Die Zentrale Mittelstufenprufung ZMP

Powrót


Archiwum ] [ Poczta ] [ Strona Główna ]
Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Spółka Akcyjna