logo WSiP logo
pomoc
slownik
archiwum
poczta
powrót do strony głównej WSiP
poprzednie hasło

Zasadnicza szkoła zawodowa

Zasadnicza szkoła zawodowa została wprowadzona w miejsce szkoły zawodowej, na mocy Ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela, ustawy o systemie oświaty oraz ustawy - Przepisy wprowadzające reformę ustroju szkolnego - DzU 2001 nr 144 poz. 1615. Zasadnicza szkoła zawodowa jest szkołą na podbudowie programowej gimnazjum, przygotowującą ucznia, w ramach realizacji obowiązku nauki, do podjęcia pracy zawodowej, i umożliwiająca potwierdzenie kwalifikacji zawodowych w zewnętrznym systemie egzaminacyjnym, a także, dalsze kształcenie w dwuletnich uzupełniających liceach ogólnokształcących lub trzyletnich technikach uzupełniających.
Kształcenie w szkole zawodowej odbywa się w dwóch obszarach:

  1. kształcenie ogólne, którego zadaniem jest ułatwianie uczniom odpowiedzialnego funkcjonowania w różnych obszarach życia społecznego. Jest ono realizowane w oparciu o podstawę programową kształcenia ogólnego dla zasadniczej szkoły zawodowej. Podstawa programowa kształcenia ogólnego dla zasadniczej szkoły zawodowej zawarta jest w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 26 lutego 2002 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół - DzU 2002 nr 51 poz. 458. - załącznik nr 5.
  2. kształcenie zawodowe, które jest oparte na pełnej realizacji obowiązujących dotychczas podstaw programowych w zawodach szerokoprofilowych, na poziomie robotniczym (czeladniczym).

Po ukończeniu szkoły uczeń otrzymuje świadectwo ukończenia szkoły zawodowej, jeśli na zakończenie nauki otrzymał wszystkie oceny pozytywne. Potwierdzenie nabytych kwalifikacji uzyskuje w wyniku zdania zewnętrznego egzaminu zawodowego organizowanego przez okręgową komisje egzaminacyjną (OKE). Egzamin ten nie jest obowiązkowy.


Słownik ] [ Archiwum ] [ Poczta ] [ Strona Główna ]
Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Spółka Akcyjna