logo WSiP logo
szukaj w archiwum
aktualny serwis
strona główna WSiP
VIII FORUM "JAKOŚĆ W EDUKACJI"

"Jakością nazywa się w pierwszym znaczeniu różnice istoty, na przykład człowiek jest zwierzęciem o pewnej jakości, ponieważ jest dwunożny, a koń jest takim, ponieważ jest czworonożny... Cnota i występek są jakąś częścią tych odmian... Dobro i zło oznacza jakość, zwłaszcza u istot żywych, a szczególnie u tych, które mają wolną wolę."
Arystoteles, Metafizyka, Księga Delta

Takie oto motto otrzymało ósme już Forum "Jakość w edukacji" (pisaliśmy o wprowadzaniu jakości w edukacji w lipcu 1999 r.). Celem Forum jest zainicjowanie i wspieranie środowiskowej debaty nad tworzeniem kultury jakości w edukacji z uwzględnieniem dotychczasowych doświadczeń. Cele, jakie postawiło sobie Forum to:

  • uzgodnienie podstawowych pojęć w języku polskim dotyczących jakości;
  • zgromadzenie dorobku i wymiana doświadczeń między uczestnikami różnych programów krajowych i wspieranych przez Unię Europejską związanych z jakością w edukacji;
  • wypracowanie programów szkoleń i materiałów służących do wspierania działań projakościowych w edukacji;
  • umożliwienie MEN prowadzenia ewaluacji różnych programów związanych z zapewnieniem jakości w edukacji.

Uczestnikami Forum są przedstawiciele MEN, CODN, kuratoriów, ośrodków doskonalenia nauczycieli, a także uczestnicy programu PHARE - SMART, SQMS (Szkocki system zapewniania jakości) oraz TERM - komponent "Mierzenie jakości pracy szkoły". Liczną grupę uczestników Forum stanowią przedstawiciele szkolnictwa zawodowego (m.in. Wojewódzkiego Centrum Kształcenia Praktycznego w Łodzi i Zespołu Szkół Technicznych w Mikołowie. Poszczególne sesje Forum składają się z cyklu wykładów, prezentacji i warsztatów na temat różnych modeli zapewniania jakości oraz określenia obszarów wymagających wsparcia. Dotyczą one nie tylko obszaru edukacji. Przedstawiciel Firmy Schneider Electric, A. Pokorski przedstawił procedury zapewniające jakość szkoleń w firmie ubiegającej się o certyfikat ISO, zaś przedstawiciele MEN i CODN, A. Pfeiffer i T. Sobiepan zaprezentowali program "Wizytatorzy" dotyczący ogólnopolskich szkoleń dla wizytatorów z zakresu mierzenia jakości pracy szkoły. Ma on przygotować wizytatorów do zupełnie nowego modelu nadzoru polegającego na wspieraniu zmian, a odejściu od wyszukiwania błędów i niedociągnięć.



Szukaj w archiwum ] [ Aktualny Serwis ] [ Strona Główna ]