logo WSiP logo
szukaj w archiwum
aktualny serwis
strona główna WSiP
CAŁKIEM NOWA SZKOŁA ZAWODOWA

O założeniach reformy systemu edukacji ponadgimnazjalnej pisaliśmy niedawno dzisiaj chcemy zaprezentować działania MEN i przybliżyć założenia programu NOWA SZKOŁA ZAWODOWA, związanego z reformą kształcenia zawodowego, oraz programu PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ -- dotyczącego zdobywania kwalifikacji przez nauczycieli, którzy będą uczyć przedsiębiorczości zarówno w szkołach zawodowych, jak i w liceach profilowanych.

W dniu 24 maja odbyła się w MEN konferencja koordynatorów ds. wdrażania reformy kształcenia zawodowego z udziałem ministra Wojciecha Książka i innych osób odpowiedzialnych za kształcenie zawodowe i przygotowanie nauczycieli do reformy tej części szkolnictwa ponadgimnazjalnego.

"Chcielibyśmy w miarę dobrze przygotować się do zmian w szkolnictwie zawodowym, mamy jeszcze trochę czasu. Trzeba przeszkolić około 8400 dyrektorów szkół i ponad 150 tys. nauczycieli. Musimy w tym celu wykształcić edukatorów, w tym roku ponad trzystu nowych. Docelowo w każdym powiecie powinien być co najmniej jeden." -- stwierdził minister. Edukatorzy będą kształceni centralnie w nowej placówce doskonalenia: Krajowym Ośrodku Wspierania Edukacji Zawodowej (KOWEZ). Instytucja ta powstaje z połączenia Centrum Edukacji Medycznej, Krajowego Centrum Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich z Brwinowa oraz Pracowni Doskonalenia Nauczycieli Przedmiotów Zawodowych w CODN. W tej ostatniej wyszkolono już 85 edukatorów, którzy obecnie przechodzą kurs uzupełniający w związku ze zmianami, jakie w ostatnim czasie nastąpiły w koncepcji reformy szkolnictwa zawodowego.

Dyrektor KOWEZ, Grażyna Osicka przedstawiła zadania swojego ośrodka. Ośrodek nie będzie bezpośrednio prowadził szkoleń nauczycieli, natomiast będzie koordynował działania prowadzone w wytypowanych placówkach na terenie kraju. Listę tych placówek można znaleźć na stronach internetowych MEN.

Organizatorzy kursów programu NOWA SZKOŁA ZAWODOWA zakładają, że absolwenci ich kursów będą mieli wiedzę i umiejętności z zakresu:

  • systemu edukacji, reformy szkolnictwa zawodowego, kształcenia ustawicznego,
  • planowania, realizacji i ewaluacji szkoleń,
  • tworzenia, planowania, organizowania, prezentowania, realizowania i ewaluacji projektów i programów edukacyjnych,
  • procesów dynamiki grupowej i komunikacji międzyludzkiej w grupach uczących się dorosłych.

Rekrutację na te kursy przeprowadza komisja rekrutacyjno-kwalifikacyjna powołana przez kuratora oświaty, a szkolenia odbędą się w drugiej połowie sierpnia.

Nauczyciele przedsiębiorczości pilnie potrzebni!

Drugi ważny program, który zaprezentowało Ministerstwo na tym samym spotkaniu to PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ. Nowy przedmiot w szkołach ponadgimnazjalnych wymaga przeszkolenia ok. 6000 nauczycieli. Program ten pomoże zdobyć nowe kwalifikacje wielu nauczycielom nie mającym wykształcenia ekonomicznego, którym grozi bezrobocie. Planuje się przygotowanie ok. 400 nauczycieli przeszkolonych w szerszym zakresie jeszcze w tym roku. Kurs będzie trwał 270 godzin.

Min. Książek poinformował także zebranych o rozesłanym do wszystkich gimnazjów materiale dydaktyczno-metodycznym p.t.: "Orientacja szkolna i zawodowa w gimnazjum. Rola nauczyciela". Ma on stanowić pomoc w realizacji przedmiotu "Wiedza o społeczeństwie", a ściślej jego modułu: "Wychowanie do aktywnego udziału w życiu gospodarczym". Jest to materiał przygotowany nie tylko z myślą o pomocy nauczycielowi, ale może także służyć uczniom radą w zakresie planowania własnej kariery zawodowej.

Pełnych materiałów na temat przygotowań do reformy szkolnictwa zawodowego szukajcie Koleżanki i Koledzy na stronach internetowych MEN, (http://www.men.waw.pl) ja zaś zachęcam Was do dyskusji na temat opublikowanej w "Niebieskiej Książeczce" podstawy programowej i siatki godzin dla szkół zawodowych. Czekamy na Wasze opinie!


Szukaj w archiwum ] [ Aktualny Serwis ] [ Strona Główna ]