Witamy wiosnę gaikiem zielonym

Pierwszy dzień wiosny kojarzy nam się przede wszystkim z obrzędem topienia marzanny, która symbolizuje odchodzącą zimę. Ponieważ topienie bądź palenie kukły nie zawsze jest możliwe, jak również bezpieczne, proponujemy inny zwyczaj ludowy związany z tym dniem.
Jest to gaik zielony - symbol budzącej się do życia przyrody. Gaikiem zielonym jest gałąź jodły lub sosny przystrojona wstążkami, koralikami, świecidełkami, "słoneczkami" z krepiny i innymi kolorowymi ozdobami. Dawniej z tak przystrojoną gałązką chodziło się od domu do domu i ze śpiewem "wnosiło" wiosnę.

Scenariusz zajęć
 1. Kilka dni przed pierwszym dniem wiosny przygotowujemy gaik zielony.

  1. Potrzebne materiały:
   - kij od szczotki;
   - gałązka drzewa iglastego, w przypadku braku takiej gałązki patyczki lub inne gałązki;
   - druciki, sznurki;
   - krepina różnego koloru;
   - wstążki;
   - koraliki, ozdobne guziki;
   - inne kolorowe ozdoby.

  2. Wykonujemy "szkielet" gaika. Kij od szczotki owijamy zieloną krepiną. Następnie łączymy go z pozostałymi gałązkami za pomocą drutu lub sznurka.

  3. Teraz możemy zacząć ozdabiać gaik. Wiążemy na gałązkach kokardki ze wstążek oraz przywiązujemy pociętą na paski krepinę, która swobodnie opada w dół.

  4. Wykonujemy słoneczka - kwiatuszki. Przygotowujemy pasek krepiny szerokości 10 - 12 cm i długości odpowiadającej połowie rozłożonego rulonu. Pasek składamy w harmonijkę, przewiązujemy nitką w połowie szerokości. Rozkładamy poszczególne części harmonijki i sklejamy końce. Słoneczka - kwiatuszki przywiązujemy do gaika.

  UWAGA!
  Każde dziecko powinno wykonać co najmniej dwa kwiatki, z których jeden przywiąże do gaika, a drugi wykorzysta w pierwszym dniu wiosny.

 2. Ustalamy wspólnie z dziećmi, że pierwszego dnia wiosny wszyscy ubieramy się na zielono (pomysł zaczerpnięty z "Kroniki IIIa"- Podręcznik. Klasa 3. Część 3., strona 6). Dodatkowo każde dziecko na przegubie dłoni ma zawiązać słoneczko - kwiatuszek.
  Do przeprowadzenia zajęć z gaikiem zielonym będzie nam potrzebna pomoc rodziców. Jedno z nich zabiera gaik ze szkoły w tajemnicy przed dziećmi i zanosi go na wcześniej umówione miejsce, np. do parku lub na boisko, i czeka, aż dzieci odnajdą gaik. Dodatkowo rodzic może zostawiać na drodze do gaika znaki lub karteczki z poleceniem wykonania jakiegoś prostego zadania. Razem z klasą wyruszamy na spotkanie z gaikiem. Po drodze śpiewamy piosenki o wiośnie (np. poznane przez dzieci w ciągu trzech lat nauki z "Wesołą szkołą") i ewentualnie wykonujemy pozostawione polecenia.
  Kiedy gaik zostanie odnaleziony, dzieci mówią wcześniej przygotowane wiersze (np. Wiosna Danuty Wawiłow, Z marzanną idziemy Elżbiety Niedźwiadek). Następnie przedstawiciel klasy przejmuje gaik z rąk rodzica i wraz z całą klasą ze śpiewem niesie go do szkoły.

 3. W szkole uczniowie odwiedzają po kolei różne pomieszczenia (gabinet dyrekcji, gabinet lekarski, bibliotekę, świetlicę itp.), wnosząc do nich gaik i wypowiadając słowa:

  "Do tej sali wstępujemy
  zdrowia, szczęścia winszujemy,
  zdrowia, szczęścia i radości
  oraz wszelkiej pomyślności.
  Nasz gaik zielony
  Pięknie ustrojony!"

  Na koniec cały orszak wędruje do swojej sali. Obchodzi ją trzykrotnie w uroczystym pochodzie z gaikiem na czele. Po czym gaik zostaje umieszczony w klasie na honorowym miejscu.

 4. Następnie bawimy się z dziećmi w "zielone zabawy". Wykorzystujemy pomysły ze scenariuszy nr 2 i 3 (Przewodnik metodyczny. Klasa 3. Część 3., blok Witaj wiosno, temat drugi
  pt. W zielonym kolorze, temat trzeci pt. Nasza wycieczka). Polecamy również książeczkę Wojciecha Śliwerskiego Powitanie Wiosny - Oficyna Wydawnicza "Impuls", 1999 r.

  Życzymy udanej zabawy!


[kącik wydawnictwa] [ciekawe strony] [nauczycielskie wynalazki]
[vademecum nauczyciela] [archiwum]
[powrót]
© Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Spółka Akcyjna