logo WSiP logo
szukaj w archiwum
aktualny serwis
strona główna WSiP
GDY OCENIASZ...

Ocenianie naszych uczniów zajmuje nam wiele czasu i uwagi. Szczególnie teraz, gdy w sposobach oceniania zmieniło się tak wiele oraz kiedy szkoły wypracowują swoje własne systemy monitorowania postępów uczniów.
No i ten nowy, najważniejszy aspekt: ocenianie wspierające. Mamy na ten temat mieszane uczucia, gdzieś w środku każdego z nas drzemie potrzeba choćby lekkiego "przyłożenia" notorycznemu leniuchowi. A tu mówią: "wspieraj, chwal, nagradzaj, pokazuj mocne strony..."
No, właśnie!
Ale zanim ocenisz, pamiętaj, że:

  • Einstein nie mówił do lat trzech, ale mając lat dwanaście wykładał geometrię Euklidesową.
  • Mając lat 14 zadał pytanie: "Jak wyglądałby świat, gdybym podróżował z prędkością światła?"
  • Einstein nie lubił szkoły i w wieku lat 15 opuścił ją na rok, wykorzystując przeprowadzkę rodziny jako powód rezygnacji z kontynuowania nauki. Maturę zrobił mając 21 lat korzystając z notatek swego kolegi.
  • Przez dwa lata pracował jako "pomocnik nauczyciela", a następnie w Urzędzie Patentowym w Bernie. O tej ostatniej pracy powiedział później: "wynalazki obecnie wyglądają idiotycznie!" Pracując tam opublikował książkę zawierającą podstawowe idee szczególnej teorii względności.
  • Gdy amerykański fizyk Robert A. Millikan potwierdził eksperymentalnie teorię Einsteina dotyczącą własności światła, ten ostatni był zdziwiony i niepewny prawidłowości tego wyniku.
  • Einstein przewidział zakrzywienie promieni świetlnych w obecności ciał o wielkiej masie (jak np. gwiazdy). Fakt ten został potwierdzony w czasie zaćmienia Słońca w roku 1919.
  • Gdy powstało państwo Izrael zwrócono się do Einsteina, aby został jego pierwszym prezydentem. Jak wiadomo, nie skorzystał z tej okazji.
  • W swoich pamiętnikach napisał, że gdyby miał żyć jeszcze raz, to zostałby hydraulikiem, gdyż miałby wtedy znacznie więcej niezależności. Tą wiadomością ucieszył się ogromnie szef wielkiej firmy hydrauliczno-ogrzewniczej w Nowym Jorku, R.S. Murray. Napisał on do Einsteina: "jako partnerzy stworzylibyśmy spółkę mogącą odnieść olbrzymi sukces posiadając jednocześnie wiedzę i niezależność!"

No i pomyślcie, jak to dobrze, że ktoś w końcu dał Einsteinowi maturę...



Szukaj w archiwum ] [ Aktualny Serwis ] [ Strona Główna ]