logo WSiP logo
szukaj w archiwum
aktualny serwis
strona główna WSiP
Matematyka - 10 przykazań lub
10 przykazań dla rodziców

Matematyka jest przedmiotem, który wielu uczniom sprawia trudność. Mimo zmiany programów i podręczników bardziej przyjaznych uczniom (www.wsip.com.pl/oip), ciągle jeszcze część uczniów uważa, że "to nie dla ludzi" i przestaje samodzielnie rozwiązywać problemy matematyczne już w szkole podstawowej. Niestety, tego rodzaju postawy wspierają czasami rodzice: "nie przejmuj się, ja też byłem głąbem matematycznym, a jestem świetnym filologiem". Czy tak musi być? Zobaczmy, jak to robią inni. Komisja Edukacji Stanu Kalifornia1 zredagowała dziesięć przykazań dla rodziców, które mogą im pomóc wspierać dzieci w uczeniu się matematyki:

  1. Kłopoty z matematyką biorą się w dużym stopniu z lęku. Niezależnie od Twoich doświadczeń szkolnych możesz zachęcać dziecko do zainteresowania się matematyką, pomagać mu rozwiązywać problemy i zadania domowe. Pomóż mu uświadomić sobie, jak znajomość matematyki może mu pomóc w przyszłości.
  2. Staraj się mieć wszystkie potrzebne informacje. Powinieneś znać wymagania na każdym poziomie nauczania Twego dziecka. Dyrekcja szkoły powinna wiedzieć, że zależy Ci na doskonaleniu nauczycieli, aby uczniowie mieli do czynienia z nauczycielami dobrze przygotowanymi merytorycznie i metodycznie, posługującymi się najnowszymi osiągnięciami technologii informacji.
  3. Zachęcaj Twoje dziecko do wyboru takich przedmiotów, jak algebra i geometria (w USA te przedmioty wybiera się pod koniec IX klasy, ale można poprzestać na "matematyce ogólnej"). Przedmioty te mają duże znaczenie w ogólnym rozwoju Twojego dziecka i pozwolą mu na wybór wielu kierunków w kolegiach, a w przyszłości zapewnią mu lepszą pracę.
  4. Wspieraj stałą modernizację programu matematyki i zwiększające się wymagania co do osiągnięć ucznia.
  5. Pokaż swojemu dziecku ile zabaw, gier planszowych układanek i budowli z klocków wiąże się z matematyką. Nawet zabawa w piaskownicy lub w wannie może dać dziecku pojęcie o objętości, ciężarze i gęstości. Przejrzyj programy edukacyjne w telewizji i zachęć dziecko do ich oglądania, jeżeli bawiąc, rozwijają umiejętności matematyczne.
  6. Kuchnia jest doskonałym miejscem do mieszania odważonych składników, rozwijania pojęcia ułamków przez dzielenie porcji lub ilości składników.
  7. Używaj przykładów z życia do kształcenia umiejętności matematycznych. Pokazuj operacje matematyczne płacąc rachunki, wymieniając pieniądze, dając napiwki. Wprowadź elementy geometrii planując klomby w ogródku, budując szafę lub wytyczając trasę wakacyjnego odpoczynku.
  8. Pokaż swojemu dziecku, że stolarstwo, medycyna, farmacja, meteorologia, astronautyka i mnóstwo innych zawodów wymaga wielu dobrze opanowanych umiejętności matematycznych. Zachęć lokalnego pracodawcę do sponsorowania programu przygotowania młodzieży do zawodu.
  9. Zachęcaj Twoje dziecko do używania komputera w domu, w szkole i lokalnej bibliotece.
  10. Zachęcaj dziecko do samodzielnego rozwiązywania problemów. Mamy tu na myśli nie pojedyncze zadania, ale takie, które składają się z kilku kolejnych kroków i wymagają wyborów na różnych etapach ich rozwiązywania. Wydaje się, że u nas także należałoby zachęcić rodziców do podobnych działań!
J. Zawadowska

1  California ComMuniCator, November 1999


Szukaj w archiwum ] [ Aktualny Serwis ] [ Strona Główna ]