logo WSiP logo
szukaj w archiwum
aktualny serwis
strona główna WSiP

III Forum Inicjatyw Oświatowych

Do interesujących wydarzeń, które miały miejsce w listopadzie, niewątpliwie należy zaliczyć III FORUM INICJATYW OŚWIATOWYCH poświęcone działaniom organizacji pozarządowych na rzecz oświaty.

W czasie obrad plenarnych p. posłanka Grażyna Staniszewska mówiła o problemach legislacyjnych związanych z reformą oświaty, p. min. Dzierzgowska -- o kalendarium reformy i jej powiązań z reformą administracyjną kraju.

Była też mowa o współpracy organizacji pozarządowych i szkół z samorządem terytorialnym, o Narodowym Programie Edukacji Informatycznej.

Dwanaście grup warsztatowych, m.in. "Tworzenie programów", "Samoorganizacja i samokształcenie nauczycieli", "Kształcenie i doskonalenie", "Wychowanie i współpraca z rodzicami", a także dotyczące oświaty na wsi, prawa oświatowego, ewaluacji w edukacji itp.

Konferencję prasową zatytułowaną "Myśleć czy sprzątać w Europie" z wiadrem i szczotką przy prezydialnym stole podsumował b. wiceminister edukacji prof. Andrzej Janowski: Bez reformy będziemy Europejczykami drugiej kategorii, którzy nadają się tylko do sprzątania.


II Festiwal Nauki -- 18-27.09.1998

Ostatnio miało miejsce kilka wydarzeń, o których warto poinformować wszystkich zainteresowanych reformą oświaty. Do ważniejszych należał niewątpliwie II Festiwal Nauki, który odbył się w dniach 18 -- 27 września w Warszawie.

Przesłanie organizatorów brzmiało:
Nauka jest ważna dla przyszłości Polski. Pokażemy jej możliwości i ograniczenia. Odpowiemy na Państwa pytania. Postaramy się to zrobić ciekawie i zrozumiale.

Festiwal niewątpliwie należy odczytać jako próbę wyjścia nauki poza mury uczelni i instytutów naukowych. Wiele imprez zorganizowano dla dzieci i młodzieży. Nasi koledzy-zapaleńcy przyprowadzili na nie całe klasy. Można było spotkać prawdziwych (nie na obrazku !) noblistów. Młodzi ludzie mieli okazję do ciekawych dyskusji z wielkimi filozofami (ściśle: z osobami ich postaciującymi -- cóż, skąd wziąć żywego Sokratesa), mogli też poszerzyć swoją wiedzę np. o klonowaniu.

Wśród festiwalowych imprez nie zabrakło dyskusji o oświacie. Jej uczestnicy byli zgodni, że reforma jest konieczna. Odniosłam jednak wrażenie, że wiedzą o niej mało. Moje zdumienie wzbudziła pani dyrektor warszawskiego liceum, która twierdziła, że o reformie wie tyle co z prasy. A przecież kilka dni wcześniej otrzymała z MEN pakiet informacyjny, jak wszyscy dyrektorzy szkół! Tyle się wie, ile się chce wiedzieć, ani trochę więcej! Drugą niezwykle interesującą imprezą było Forum Edukacyjne "Przyjazna Szkoła", organizowane już po raz trzeci w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w dniach 19 i 20 września przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. Ponad 40 organizacji zajmujących się dziećmi prezentowało swoje programy, materiały, prowadziło warsztaty, przyjmowało zgłoszenia na szkolenia, m. in. na temat: jak uczyć maluchy praw obywatelskich, jak polepszyć kontakt z uczniem, jak rozmawiać o seksie, jak rozwiązywać konflikty w klasie.

Niestety, obie wspomniane imprezy były dostępne praktycznie tylko dla mieszkańców Warszawy i okolic. Dlaczego więc o nich piszemy? Ponieważ organizatorzy obiecują potarzanie festiwali co roku. Wiedząc zaś o tym, nauczyciele wcześniej mogą zaplanować (o ile fundusze pozwolą) przyjazd do Warszawy. Naprawdę warto! Może pomoże gmina lub powiat? A także dlatego, że Warszawa nie jest jedynym miejscem, gdzie organizuje się tego typu spotkania. Najczęściej towarzyszą one dużym imprezom targowym, wśród których godne uwagi są:

  • Targi Edukacyjne w Częstochowie, 24-26 listopada 1998, Hala Polonia, ul. Dekabrystów 43/45, Częstochowa.
  • Targi Książki i Czasopism LIBRA, 26-28 listopada 1998, Hala Łódzkiego Ośrodka Sportu, ul. Skorupki 21, Łódź.
  • Na przełomie lutego i marca '99 we Wrocławiu odbywają się corocznie targi edukacyjne TARED.

Nauczycieli z Warszawy i okolic zachęcam do odwiedzenia w dniach 11-13 grudnia 1998 organizowanych po raz trzeci Międzynarodowych Targów Edukacyjnych EXPOLINGUA, EUROPROFESJA, Salon Multimediów, jak zwykle -- w Pałacu Kultury i Nauki. Tam też między 4 a 7 marca '99 odbędą się V Targi "EDUKACJA '99".

Janina Zawadowska

O uczestnikach Forum Edukacyjnego "Przyjazna Szkoła" możesz dowiedzieć się w Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży, 00-950 Warszawa, ul. Jasna 22, tel. (22) 8264474, fax (22) 8244323.

Aktualny Serwis ] [ Strona Główna ]